Бум штучного інтелекту – інтерв'ю з Doctor RAI

Бум штучного інтелекту – інтерв'ю з Doctor RAI

Бум штучного інтелекту (ШІ) та успіхи людства у сфері робототехніки зробили актуальними речі, які ще 20 років тому здавалися вигадкою письменників-фантастів.

Саме тому слухачі Академії СТАРТ_ІТ активно вивчають робототехніку, інтернет речей та використовують можливості, що надає Штучний інтелект, при розробці власних ІТ проектів.

Ми зустрілись у місці, де зростає майбутнє. аби поспілкуватись з провідним викладачем студії програмування та робототехніки Академії Романом Гасько про зміни, які Штучний Інтелект приніс та ще принесе у наше життя.


Наш співрозмовник має чимало професійних нагород та регалій, проте на його
прохання ми вказуємо лише його псевдонім, а саме - Doctor RAI
Яку дисципліну ви викладаєте в Академії?
В Академії СТАРТ_ІТ я викладаю декілька предметів. Вони переважно пов'язані з робототехнікою, розумними речами, як частиною інтернету речей. І також зараз ми працюємо над розширенням в бік штучного інтелекту, фактично, частина його вже закладена в наш курс.

Як вплине стрімкий розвиток ШІ на наше життя?
Робототехніка напевне один з найбільш перспективних напрямків в сучасному світі.
Коли ми бачимо, як йде трансформація, розвиток цивілізаційного укладу, зокрема й поява генеративного інтелекту, такого як Чат GPT, це є ознака того, що доступ до технологій продовжує спрощуватись. Очікування людства щодо того, що за декілька десятків років у багатьох сферах з'являться роботи, які замінять людину своїм функціоналом, здається вже не таким фантастичним.

Ми бачимо, що зараз йде активна компанія, аби заморозити на певний час дослідження штучного інтелекту. Я так акцентую на цьому, адже без штучного інтелекту сучасна робототехніка не є настільки актуальною. Класичний робот-помічник мав би змінювати людину у важкій та небезпечній праці. Мова спершу йшла про механізми, які будуть дистанційно керуватися оператором з віддаленого місця. Зараз же парадигма змінюється.

Робот може бути розумнішим. Можна навести приклад одного оповідання Айзека Азімова про робота-зазнайку. Цей твір, який спершу здавався відверто смішним, зараз сприймається геть інакше. Є інженер, і він собі для дому зробив робота. А той забув, для чого його зробив. І він розуміє, що це його творіння, проте нічого не знає про нього, та намагається розпитати. А робот, власне робот-зазнайка, поводиться відповідно вкрай нарцистично. Зрештою чоловік виявляє, що створив розумного робота ледь не випадково. І першочергова функція робота була відкривати пляшки :)
Які зміни у сфері ІТ спричинить розвиток штучного інтелекту?

  • Зараз, коли ми порівнюємо стан розвитку інформаційних технологій на цей момент з часами Азімова, коли для створення перших калькуляторів треба було робити мікросхеми, яких треба було з часом додавати все більше і більше через зростання функціонала. І саме тоді виникла ідея створення програмного забезпечення, яка стала зрештою революційною. Зараз, коли комусь, наприклад, треба створити робота для кухні, з огляду на складність завдання, яка вимагає аналізу велетенської кількості факторів, неможливо запрограмувати таку кількість функцій.

З появою генеративного інтелекту, такого, як чат GPT, ці завдання здаються значно
ближчими. якщо ви можете говорити з роботом про вірші, філософію, нові галактики та
авто, навчити його куховарити здається не так складно.

Ще рік-два тому здавалося, що нам треба буде для створення такого виробу закладати
значну частину часу на програмування його функцій. За допомогою генеративного
інтелекту це завдання виглядає простіше. Умовно кажучи, ми можемо викинути з цього
самого інтелекту непотрібні знання, залишивши лише ті чи інші функції.

  • Розвиток ШІ може спричинити революцію на ринку розумних домашніх приладів, який вже активно розвивається. Наприклад це сільськогосподарська автоматизована техніка, розумна ферма, безпілотне таксі, транспорт тощо. В цих сферах універсальний інтелект зможе опанувати свої функції. І тому важливо готувати дітей до того, як з цим працювати, як можна щось додати в штучний інтелект, запрограмувати та протестувати його.

Наші діти мають на своїх заняттях як і електроніку, так і програмування, і то все разом
об'єднувати під якісь проєкти.
Зараз ми почали додавати до навчального процесу можливості розпізнавання та
синтезу голосу та зображення, зокрема нейромережі. Зрозуміло, що вони ще не
пишуть свої нейромережі, а використовують існуючі, але ми таким чином робимо перші
кроки, умовно, спонукаємо дітей для самостійного розвитку в цій сфері, якщо вона їм
сподобається.

  • Ми мусимо розуміти, що розвиток ШІ не зупиниш ніякими штучними заборонами. Неможливо зупинити реальність. Ми пригадаємо як колись був акцент на розробці для десктопів, потім ноутбуків, потім з появою смартфонів посилився попит на програмування мобільних додатків.

У майбутньому я прогнозую такий же попит на розробки у сфері розумних речей, які і є
роботами в самому широкому розумінні. Можна згадати робота "Тесла", прототип якого
приблизно 2 роки тому представив Ілон Маск. Він сказав тоді. що цей робот власне не
надто відрізняється від їх авто. Адже що таке автомобіль - перш за все складний набір
комп'ютерів, який має колеса та мотор. Тепер замість коліс будуть руки-ноги, і він може
виконувати роль помічника. За його прогнозами, в перспективі 10 років такі роботи-
помічники стануть масовим явищем.

Якщо вже зараз я можу в режимі діалогу говорити з чат GPT чи сервісом створення
картинок, я бачу, що він адекватно реагує, що заважає додати йому руки й ноги та
навчити в режимі діалогу.
Чи існують ризики зникнення професій в рамках ІТ?

Вже зараз ми бачимо перші кроки до зникнення таких професій, як початківці в програмуванні. Буде щезати чорнова робота, умовно кажучи. Раніше ми думали, що роботи замінять людей в геть чорнових роботах, та з'ясувалося, що це стосується й інтелектуальних галузей праці.

Розвиток штучного інтелекту підвищує поріг входу в ІТ. Аби фахівець міг кваліфіковано оцінити те, який код написав штучний інтелект. А для кваліфікованого та якісно підготовленого фахівця штучний інтелект буде швидше помічником, його вже зараз вбудовують в середовище розробки.

Очевидно, що зникнуть простіші професії, і умовно, для розробки програмного продукту необхідно буде не 10 працівників, а 2-3. Проте з'явиться і низка нових напрямків.
Поява Штучного інтелекту та його динаміка - передумова нової індустріальної революції?

  • Він вже змінив правила гри. Як приклад - ринок розумних речей, який вже розвивається, і якість його буде зростати. І так само в усіх сферах. Фантастика стає реальністю, але щодо нової індустріальної революції є різні прогнози. І більше перш за все у контексті постіндустріального суспільства, де у людей буде все більше часу для життя та розвитку, і менше необхідності для важкої чорнової праці.

Це новий тип життя, який зараз зароджується. І Україна зараз є в фарватері цього розвитку. З огляду на те, що в нашому суспільстві менше побутового консерватизму. Ми більше відкриті до змін, зокрема до впровадження технічних інновацій, в нас є запит на це.

Питання про етичність штучного інтелекту, та побоювання щодо неконтрольованого
розвитку штучного інтелекту

  • Зараз вже ми бачимо, що штучний інтелект вже використовують в креативній індустрії, у створенні музики чи художніх візуалізацій. І він робить швидко та якісно те, що людина зробила б довше. Але це не обмеження розвитку людської творчості, а лише інструмент для неї. Як приклад - плівкові апарати замінили цифрові, а замість мольберта сучасні художники часто мають комп'ютерну мишку для роботи у фотошопі. З часом нові системи, засновані на штучному інтелекті, ще більше спростять ці процеси. Все одно художник задає те, що йому треба. Ось якщо цей штучний інтелект почне творити заради себе, тоді це вже буде прояв свідомості умовної. Я не розділяю таких побоювань, адже це штучний інтелект - це просто ефективний помічник, не більше.

Хоча дійсно є небезпека, що цим інструментом скористається якийсь поганець. Як приклад, це мережа інтернет, з появою якої здавалося б інформація буде не обмежена, але, як ми бачимо, вона все одно є контрольована за допомогою тих чи інших алгоритмів. Проте так чи інакше, поява інтернету змінила наш соціум, і так само його змінить розвиток штучного інтелекту. Це найбільш вагоме явище сучасної
цивілізації, адже повністю змінює правила гри.

  • Для створення якогось утилітарного робота буде простіше взяти інтелект з запасом, аби ви могли поговорити з домашнім роботом на філософські теми та вірші, що не заважало б йому робити свою роботу. Тобто це може бути умовна платформа, на зразок смартфона, яка матиме все необхідне для вашого функціонування. Вже зараз деякі компанії представляють свої зразки домашніх роботів.

Беремо, наприклад автобус Тесла, який фактично є роботом. Він їздить на автопілоті, але ж керується дистанційно через інтернет, з використанням хмарних технологій.
Чи кожен може працювати зі штучним інтелектом, а якщо ні, то які саме якості для роботи з цією сферою ви б визначили, як базові?

Я думаю, пробувати з цим працювати мають всі. Це щось на зразок базової комп'ютерної грамотності буде у майбутньому. Власне, я маю багатьох знайомих, які свого часу запевняли мене, що такої дурниці, як комп'ютер чи інтернет у них вдома точно ніколи не буде. І як ви напевне розумієте, всі вони вже давно успішно користуються і тим, й іншим.

А щодо якостей, які є ключовими для успішного розвитку у сфері штучного інтелекту та ІТ в цілому, я б виділив би насолоду від творіння, задоволення від відчуття, коли за результатом праці постає новий продукт. В будь-якому разі, як і базова грамотність, базові навички роботи зі штучним інтелектом необхідні.

Окремі переваги штучний інтелект дає освітньому процесові, адже з його допомогою можна забезпечити дітям те що раніше було доступно лише у дорогих приватних школах, - індивідуальний підхід до кожного учня, коли система ШІ виступає в ролі такого собі наставника.

Звісно, варто згадати також і про небезпеку, яку несе використання генеративного інтелекту з точки зору академічної доброчесності, однак ринок активно реагує на так виклики, і вже зараз є програмне забезпечення, яке дозволяє виявити використання штучного інтелекту.
Що б ви могли порадити підліткам, які думають про розвиток в ІТ?

З раптовим стрибком штучного інтелекту ми бачимо зміни. Ця хвиля пошириться і багато чого змінить, відтак до цього треба буде готовими. Ця ж хвиля дозволяє працювати над новими типами розумних пристроїв. Раніше їх кількість була обмежена - комп'ютер, або десктоп, або стаціонарний, смартфон тощо. Зараз очевидно, ринок таких пристроїв та їх різноманіття зростатимуть.

Відтак, раджу тестувати щось нетипове. Коли ми робимо маленький проект робототехнічний проект , там є і трохи електроінки, і трохи програмування. Якщо щось не працює, треба дивитися в комплексі - може помилка в коді, може не працює батарейка, слід аналізувати різні відтінки.

Нові професії в рамках ІТ з'являтимуться весь час, але база лишається та сама, і якщо
її опанувати, подальший розвиток буде значно простішим.
Бажаю слухачам Академії творчих здобутків
у сфері штучного інтелекту!